
Wsparcie deinstytucjonalizacji pieczy zastępczej w podregionie pilskim
Projekt jest dofinansowany ze środków Programu „Fundusze Europejskie dla Wielkopolski na lata 2021 – 2027” w ramach działania 6.15 Wsparcie rodziny i systemu pieczy zastępczej.
Cel Projektu
Celem projektu jest zwiększenie dostępności i poszerzenie zakresu usług wspierających dla 607 osób tj. dzieci i młodzieży przebywającej w pieczy zastępczej oraz wsparcie 5 powiatowych systemów pieczy zastępczej i ich 50 pracowników realizujących zadania z zakresu wspierania rodziny i systemu pieczy zastępczej w okresie od 1.10.2023 r. do 30.06.2029 r.
Grupa docelowa
Z terenów powiatów Chodzieskiego, Czarnkowsko-Trzcianeckiego, Pilskiego, Wągrowieckiego, Złotowskiego:
– dzieci i młodzież, przebywające w różnych formach pieczy zastępczej, ich rodziny biologiczne, rodziny zastępcze oraz ich otoczenie,
– usamodzielniający się i usamodzielnieni wychowankowie pieczy zastępczej,
– podmioty i osoby realizujące zadania w zakresie wspierania rodziny i sytemu pieczy zastępczej.
Zadania realizowane w projekcie
– diagnozy pogłębione, w oparciu, o które prowadzone będą działania wspomagające rozwój (np. fizjoterapia, psychoterapia, pomoc logopedy) kompensujące opóźnienia edukacyjne, społeczne,
– działania przygotowujące do usamodzielnienia m.in. warsztaty umiejętności, treningi samodzielności, grupy wsparcia itp.,
– działania wspierające w procesie usamodzielnienia, w tym: mieszkania ze wsparciem, wsparcie w pozyskaniu zatrudnienia, itp.,
– usługi dla osób pełniących funkcje rodziny zastępczej oraz dla rodzinnych domów dziecka; ponadto dla opiekunów osoby usamodzielnianej, rodzin biologicznych dzieci przebywających w pieczy zastępczej oraz ich otoczenia,
– wsparcie dla kadry instytucji regionalnego systemu wsparcia rodziny i systemu pieczy zastępczej, w tym przede wszystkim pracowników jednostek realizujących zadania.
Efekty projektu
– wzmocnienie rozwoju psychologiczno-społecznego dla 607 dzieci i młodzieży przebywających w pieczy zastępczej i przygotowania ich do jak najlepszego, samodzielnego życia,
– poprawa funkcjonowania 48 rodzin zastępczych,
– objęcie wsparciem 50 osób zaangażowanych do realizacji zadań systemu pieczy zastępczej,
– rozwinięcie i poszerzenie współpracy różnych podmiotów i instytucji działających na rzecz pieczy zastępczej.
Wartość projektu (całkowity koszt projektu)
16 094 602,45 zł
Kwota dofinansowania UE
11 266 221,71 zł
Partner wiodący
Województwo Wielkopolskie/Regionalny Ośrodek Polityki Społecznej w Poznaniu
Partnerzy
– Powiat Chodzieski/Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Chodzieży
– Powiat Czarnkowsko-Trzcianecki/ Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Trzciance
– Powiat Pilski/ Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Pile
– Powiat Wągrowiecki/ Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Wągrowcu
– Powiat Złotowski/ Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Złotowie
KONTAKT w sprawie projektu: Bożena Seefeld, tel. 67 263 22 65
#FunduszeUE #FunduszeEuropejskie
—————————-
2025 r.
—————————-
Ogłoszenie Dyrektora Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Złotowie otwartego konkursu ofert na powierzenie realizacji zadań publicznych z zakresu wspierania rodziny i systemu pieczy zastępczej:
—————————-
Podsumowanie działań Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Złotowie, realizowanych w ramach realizacji projektu pn. „Wsparcie deinstytucjonalizacji pieczy zastępczej w podregionie pilskim”, realizowanym w ramach programu Fundusze Europejskie dla Wielkopolski 2021-2027, Priorytet 6: Fundusze Europejskie dla Wielkopolski o silniejszym wymiarze społecznym (EFS+), współfinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego Plus (EFS+), nabór nr 9/FEWP.06.15-lZ,OO-001/23 wniosek nr 6/FEWP.06.15-lZ,OO-0004/23.
Rok 2024 to przede wszystkim bardzo atrakcyjna oferta wydarzeń szkoleniowych, które miały na celu wsparcie dzieci, usamodzielniających się wychowanków pieczy zastępczej, opiekunów usamodzielnienia raz rodzin zastępczych.
W ramach grupowego wsparcia zorganizowano:
– 18-19.05.2024r. szkolenia teoretyczne i warsztaty praktyczne z pierwszej pomocy przedmedycznej prowadzone przez Stowarzyszenie Malta Służba Medyczna Oddział w Tarnówce w Folwarku „Hawaje” w Starej Wiśniewce. Temat zdrowia i ratowania życia to bezapelacyjna korzyść zarówno dla wszystkich, niezależnie od wieku. Uczestnicy zdobyli cenne umiejętności z zakresu pierwszej pomocy, które mogą okazać się nieocenione w sytuacjach zagrożenia zdrowia lub życia.
– 24-25.06.2024r. w Agroturystyce „U Stasia” w Nadarzycach zorganizowano: warsztaty edukacyjne z seksuolożką Hanną Turulczyk pod nazwą „Jak wspierać rozwój psychoseksualny?”, które dostarczyły dzieciom i usamodzielnianym wychowankom pieczy zastępczej wiedzy na temat zdrowego rozwoju psychoseksualnego, radzenia sobie z emocjami oraz budowania zdrowych relacji. Podczas tego atrakcyjnego weekendu odbyły się także warsztaty edukacyjne z doradcą zawodowym Justyną Zabel pt. „Jak rozpoznać własne kompetencje?”, podczas których wychowankowie podejmowali próby identyfikacji własnych umiejętności, mocnych stron i obszarów do rozwoju. Spotkanie było doskonałą okazją do wsparcia ich dalszej edukacji i kariery zawodowej.
– 15.07. i 12.08.2024r. zajęcia sportowe pod hasłem: „Aktywność i integracja: współdziałanie i budowanie relacji w grupie poprzez zajęcia sportowe”, prowadzone przez Stowarzyszenie Satori były nie tylko okazją do zabawy, ale również do nauki wartości takich jak postawa fair play, szacunek do innych i odpowiedzialność za siebie i zespół. Dzięki nim uczestnicy odkryli, jak ważne jest wzajemne wsparcie i zrozumienie, co sprzyjało integracji i budowaniu przyjaźni. Dodatkowo podstawy techniki samoobrony pomogły dzieciom zwiększyć pewność siebie oraz świadomość własnego bezpieczeństwa.
– 21.07. i 28.07.2024r. miały miejsce zajęcia edukacyjne prowadzone przez Agnieszkę Heciak pod tytułem: „Odkrywanie tajników gospodarki, praktyczne eksperymenty, gry zespołowe i zajęcia integracyjne.” Podczas zajęć dzieci oraz usamodzielniający się wychowankowie pieczy zastępczej dowiedzieli się, jak ważna jest ekonomia w naszym codziennym życiu. Zajęcia były nie tylko okazją do zabawy, ale również do nauki wartości takich jak współpraca, odpowiedzialność i wzajemne wsparcie. A tajniki racjonalnego gospodarowania budżetem z całą pewnością wykorzystają w procesie usamodzielniania.
– 3-4.10.2024r. odbył się wyjazd edukacyjny do Wieliczki. Dzieci, usamodzielniający się wychowankowie i opiekunowie mieli okazję zwiedzić zabytkową kopalnię soli, odkryć solankowe jeziora, podziemne komory oraz kaplicę św. Kingi. To wyjątkowe wydarzenie zostało zorganizowane w odpowiedzi na potrzeby naszej grupy docelowej, zapewniając zarówno edukację, jak i niezapomniane wspomnienia.
– 13.09.-24.11.2024r. Kurs „Nowoczesne gospodarstwo domowe”. Dzięki współpracy z Uniwersytetem Ludowym w Radawnicy rodziny zastępcze uczestniczyły w 60-godzinnym kursie. Tematy zajęć obejmowały temat budowania prawidłowych relacji w rodzinie, zarządzanie budżetem domowym, aspekty prawne oraz budowanie autorytetu opiekuna. Była to doskonała okazja do zdobycia praktycznej wiedzy i umiejętności, które wzmacniają codzienne funkcjonowanie rodzin.
– 04.10.-26.11.2024r. 8 usamodzielniających się wychowanków pieczy zastępczej zrealizowało ważny krok ku samodzielności, korzystając z voucherów na kurs prawa jazdy. Kurs został przeprowadzony przez Centrum Szkoleniowe Medard Kajewski, które zapewniło profesjonalne i kompleksowe przygotowanie uczestników.
– 09.11.2024r. Wyjazd edukacyjny do Akwarium Gdyńskiego. Dzieci w pieczy zastępczej miały okazję zgłębić tajemnice życia morskiego, rozwijać zainteresowania przyrodnicze i świadomość ekologiczną. Wyjazd sprzyjał również integracji, budowaniu relacji rówieśniczych i wspólnemu spędzaniu czasu w wartościowy sposób.
– 03.12. 2024r. Warsztaty „Samoregulacja emocji” prowadzone przez psycholożkę Monikę Bekker-Goskę były niezwykle cennym doświadczeniem dla uczestników, pomagając im lepiej rozumieć swoje emocje i radzić sobie w trudnych sytuacjach.
– 10.12.2024r. Warsztaty edukacyjne (świąteczno-kreatywne), prowadzone w bajkowej, świątecznej scenerii przez Event Express oraz Kulturkę z Poznania dały mnóstwo radości i uśmiechu dzieciom i rodziny zastępczym z naszego powiatu. Dzieci mogły rozwijać swoje zdolności manualne i artystyczne oraz poznawać świąteczne tradycje. Warsztaty były doskonałą okazją do integracji, wspólnego tworzenia i budowania atmosfery wsparcia oraz zaufania.
Wszystkie te działania miały na celu nie tylko wsparcie edukacyjne, ale również wzmacnianie więzi, integrację oraz rozwój umiejętności i zainteresowań uczestników. Dziękujemy wszystkim za udział
i wsparcie! To dzięki Wam możemy wspólnie realizować tak wartościowe inicjatywy.
Oprócz wsparcia grupowego rok 2024 to także wsparcie naszych dzieci i rodzin w codziennych trudnościach.
W ramach realizacji ww. projektu usługi wspierające dla dzieci, usamodzielniających się wychowanków oraz rodzin zastępczych świadczyli:
– Dietetyk – Poradnia Żywieniowo – Dietetyczna Rafał Jarczewski
– Seksuolog – Między Nami Gabinet Psychologiczno – Seksuologiczny mgr Hanna Turulczyk
– Doradca zawodowy – Instytut Szkoleniowo Doradczy „Job Career Center” Justyna Zabel
– Logopeda – Veritum Centrum Szkoleniowe Białystok – Karolina Wojtecka – Sieradzka i Monika Glugla
– Psycholog – Centrum Diagnostyczno – Terapeutyczne Blisko Siebie S.C. Julita Żybort i Anna Żerko – Turczynowicz – psycholożka Hanna Turulczyk
– Psychiatra – Centrum Diagnostyczno – Terapeutyczne Blisko Siebie S.C. Julita Żybort i Anna Żerko – Turczynowicz – Agnieszka Wiśniewska
– Neurolog – Centrum Diagnostyczno – Terapeutyczne Blisko Siebie S.C. Julita Żybort i Anna Żerko – Turczynowicz – Robert Piwar
– Pedagog – Veritum Centrum Szkoleniowe Białystok – Sara Broda
– Fizjoterapeuta – Fizjoterapia Joanna Wróblewska.
Dzięki środkom finansowym pochodzącym z projektu wykonano także prace remontowe przy adaptacji lokalu na mieszkanie treningowe dla usamodzielniających się wychowanków pieczy zastępczej, dzięki czemu rozwinięto zakres usług świadczonych na ich rzecz. Doposażono także funkcjonujące już mieszkania treningowe, przez co podwyższamy stale standard wsparcia.
Wartość projektu (całkowity koszt projektu):
16 094 602,45 zł
Kwota dofinansowania UE:
11 266 221,71 zł
Partner wiodący:
Województwo Wielkopolskie/Regionalny Ośrodek Polityki Społecznej w Poznaniu
Partnerzy:
– Powiat Chodzieski/Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Chodzieży
– Powiat Czarnkowsko-Trzcianecki/ Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Trzciance
– Powiat Pilski/ Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Pile
– Powiat Wągrowiecki/ Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Wągrowcu
– Powiat Złotowski/ Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Złotowie




























































—————————-
Działania:
W dniach 18-19 maja 2024r. w ramach projektu „Wsparcie deinstytucjonalizacji pieczy zastępczej w podregionie pilskim”, odbyły się szkolenia teoretyczne i warsztaty praktyczne z pierwszej pomocy przedmedycznej, zorganizowane przez Stowarzyszenie Malta Służba Medyczna Oddział Tarnówka z siedzibą w Złotowie w Folwarku „Hawaje” w Starej Wiśniewce.
Szkolenie to przyniosło wiele korzyści zarówno rodzinom zastępczym, dzieciom, młodzieży, jak i usamodzielniającym się wychowankom. Przede wszystkim, uczestnicy zdobyli cenne umiejętności z zakresu pierwszej pomocy, które mogą okazać się nieocenione w sytuacjach zagrożenia zdrowia lub życia.
Dla rodzin zastępczych szkolenie stanowiło ważny element wsparcia, pomagając im lepiej przygotować się do roli opiekunów.
Dzieci i młodzież, ucząc się podstaw pierwszej pomocy, zyskały nie tylko praktyczne umiejętności, ale także zwiększyły swoje poczucie odpowiedzialności za siebie i innych.
Dla usamodzielniających się wychowanków, którzy stoją u progu dorosłego życia, zdobycie takich umiejętności może być kluczowym elementem w budowaniu ich pewności siebie i zdolności do samodzielnego radzenia sobie w trudnych sytuacjach.
Wartość projektu (całkowity koszt projektu):
16 094 602,45 zł
Kwota dofinansowania UE:
11 266 221,71 zł
Partner wiodący:
Województwo Wielkopolskie/Regionalny Ośrodek Polityki Społecznej w Poznaniu
Partnerzy:
– Powiat Chodzieski/Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Chodzieży
– Powiat Czarnkowsko-Trzcianecki/ Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Trzciance
– Powiat Pilski/ Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Pile
– Powiat Wągrowiecki/ Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Wągrowcu
– Powiat Złotowski/ Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Złotowie
—————————-
W dniach 24-25 czerwca 2024 r. w ramach projektu „Wsparcie deinstytucjonalizacji pieczy zastępczej w podregionie pilskim” w Agroturystyce „U Stasia” w Nadarzycach zorganizowano:
1. Warsztaty edukacyjne z Panią Hanną Turulczyk: „Jak wspierać rozwój psychoseksualny?” zajęcia prowadzone przez doświadczonego seksuologa dostarczyły uczestnikom wiedzy na temat zdrowego rozwoju psychoseksualnego, radzenia sobie z emocjami oraz budowania zdrowych relacji. Młodzież zadawała pytania, dyskutowała na tak ważne tematy, jak ich zdrowie i samopoczucie.
2. Warsztaty edukacyjne z Panią Justyną Zabel: „Jak rozpoznać własne kompetencje?” podczas zajęć z doradcą zawodowym usamodzielniający się wychowankowie otrzymali pomoc w identyfikacji własnych umiejętności, mocnych stron i obszarów do rozwoju. Spotkanie było doskonałą okazją do wsparcia ich dalszej edukacji i kariery zawodowej.
Po intensywnych warsztatach uczestnicy mieli okazję odprężyć się na świeżym powietrzu, korzystając
z różnych atrakcji. Wieczorem zorganizowano ognisko, które stało się okazją do relaksu, rozmów oraz zacieśniania więzi. Wspólne gry i zabawy doskonale sprzyjały integracji grupy.
Wartość projektu (całkowity koszt projektu):
16 094 602,45 zł
Kwota dofinansowania UE:
11 266 221,71 zł
Partner wiodący:
Województwo Wielkopolskie/Regionalny Ośrodek Polityki Społecznej w Poznaniu
Partnerzy:
– Powiat Chodzieski/Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Chodzieży
– Powiat Czarnkowsko-Trzcianecki/ Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Trzciance
– Powiat Pilski/ Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Pile
– Powiat Wągrowiecki/ Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Wągrowcu
– Powiat Złotowski/ Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Złotowie
#FunduszeUE #FunduszeEuropejskie #PowiatZłotowski #PowiatoweCentrumPomocyRodziniewZłotowie #PCPRZlotow
—————————-
21 i 28 lipca 2024r. Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Złotowie wraz ze Stowarzyszeniem Satori zorganizowało zajęcia sportowe pod hasłem: „Aktywność i integracja: współdziałanie i budowanie relacji w grupie poprzez zajęcia sportowe”.
Wydarzenia skierowane były do dzieci i młodzieży przebywających w pieczy zastępczej na terenie naszego powiatu.
Podczas zajęć uczestnicy mieli okazję brać udział w różnorodnych aktywnościach, które rozwijały ich sprawność fizyczną oraz umiejętności społeczne. Program obejmował:
• zabawy integracyjne i sensoryczne poprzez ćwiczenia równoważne z wykorzystaniem slackline, trickboard, równoważni oraz poduszek sensorycznych,
• zajęcia sportowe kształtujące skupienie, uwagę i celność (strzelanie z łuku, rzuty shurikenami, strzelanie do tarczy z wykorzystaniem markerów paintball),
• drużynowe zabawy taktyczne kształtujące współdziałanie w grupie (piłeczki, woreczki, miecze, szarfy),
• wprowadzenie do samoobrony,
• warsztaty survivalowe, zabawy podwórkowe i gry planszowe budujące relacje w grupie.
Zajęcia prowadzone przez Stowarzyszenie Satori były nie tylko okazją do zabawy, ale również do nauki wartości takich jak fair play, szacunek do innych i odpowiedzialność za siebie i zespół. Dzięki temu uczestnicy mogli odkryć, jak ważne jest wzajemne wsparcie i zrozumienie, co sprzyjało integracji i budowaniu przyjaźni. Dodatkowo podstawy techniki samoobrony pomogły dzieciom zwiększyć pewność siebie oraz świadomość własnego bezpieczeństwa.
Wartość projektu (całkowity koszt projektu):
16 094 602,45 zł
Kwota dofinansowania UE:
11 266 221,71 zł
Partner wiodący:
Województwo Wielkopolskie/Regionalny Ośrodek Polityki Społecznej w Poznaniu
Partnerzy:
– Powiat Chodzieski/Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Chodzieży
– Powiat Czarnkowsko-Trzcianecki/ Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Trzciance
– Powiat Pilski/ Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Pile
– Powiat Wągrowiecki/ Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Wągrowcu
– Powiat Złotowski/ Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Złotowie
#FunduszeUE #FunduszeEuropejskie #PowiatZłotowski #PowiatoweCentrumPomocyRodziniewZłotowie #PCPRZlotow


—————————-
15 lipca i 12 sierpnia 2024 r. Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Złotowie wraz z Agnieszką Heciak zorganizowało zajęcia pod tytułem: „Odkrywanie tajników gospodarki, praktyczne eksperymenty, gry zespołowe i zajęcia integracyjne.”
Wydarzenia były skierowane do dzieci i młodzieży przebywających
w pieczy zastępczej na terenie naszego powiatu.
Podczas zajęć uczestnicy mieli okazję:
- odkrywać tajniki gospodarki: poprzez zabawy edukacyjne uczestnicy dowiedzieli się, jak działa gospodarka,
- przeprowadzać praktyczne eksperymenty: uczestnicy brali udział w eksperymentach ilustrujących zasady ekonomii,
- uczestniczyć w grach zespołowych: drużynowe zabawy uczyły współpracy, rozwijały umiejętności komunikacji, a także były okazją do integracji,
- uczestniczyć w zajęciach integracyjnych: różnorodne aktywności sprzyjały lepszemu poznaniu się uczestników i budowaniu wzajemnego zaufania.
Podczas zajęć uczestnicy dowiedzieli się, jak ważna jest ekonomia w naszym codziennym życiu. Zajęcia były nie tylko okazją do zabawy, ale również do nauki wartości takich jak współpraca, odpowiedzialność i wzajemne wsparcie. Dzięki temu uczestnicy mogli odkryć, jak ważne jest zrozumienie i współdziałanie, co sprzyjało integracji.
Wartość projektu (całkowity koszt projektu):
16 094 602,45 zł
Kwota dofinansowania UE:
11 266 221,71 zł
Partner wiodący:
Województwo Wielkopolskie/Regionalny Ośrodek Polityki Społecznej w Poznaniu
Partnerzy:
– Powiat Chodzieski/Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Chodzieży
– Powiat Czarnkowsko-Trzcianecki/ Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Trzciance
– Powiat Pilski/ Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Pile
– Powiat Wągrowiecki/ Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Wągrowcu
– Powiat Złotowski/ Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Złotowie
#FunduszeUE #FunduszeEuropejskie #PowiatZłotowski #PowiatoweCentrumPomocyRodziniewZłotowie #PCPRZlotow
